Rezerwacja
Woman,Is,Getting,Injection.,Anti-aging,Treatment,And,Face,Lift.,Cosmetic

Botoks

Hasło botoks budzi wiele kontrowersji. Jego druga nazwa to toksyna botulinowa, potocznie jad kiełbasiany, co budzi negatywne skojarzenia. W rzeczywistości preparat jest lekiem jak każdy inny. Z powodzeniem stosowany jest w leczeniu nadreaktywnego pęcherza, zeza, czy w wielu chorobach neurologicznych.

Zastosowanie botoksu

 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki pionowe czoła (lwia zmarszczka)
 • zmarszczki okolic oczu (kurze łapki)
 • nadpotliwość pach, stóp, dłoni

Zabieg z wykorzystaniem botoksu to najczęściej wybierana metoda, która pozwala zlikwidować istniejące już zmarszczki mimiczne oraz zapobiega powstawaniu nowych. Wstrzyknięta w mięsień toksyna botulinowa uniemożliwia kurczenie się mięśnia, dzięki czemu nie następuje fałdowanie się skóry. Botox działa jedynie w miejscu, w które został wstrzyknięty, a po zabiegu nie dochodzi do zmiany wyglądu i wyrazu twarzy.

Efekty zabiegu

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po kilku dniach, jednak pełny efekt wygładzenia zmarszczek pojawia się po 10-14 dniach, a utrzymuje od 4 do 6 miesięcy. Regularne kuracje toksyną botulinową sprawiają, że rezultaty utrzymują się znacznie dłużej. Pożądane efekty można zaobserwować zarówno u młodych pacjentów, u których zmarszczki nie są jeszcze głębokie i często możliwe jest ich całkowite usuniecie , jak również u starszych pacjentów, u których ma miejsce znaczne zmniejszenie już
istniejących i wstrzymanie tworzenia się nowych zmarszczek.

Przebieg zabiegu

Zabieg trwa około 15 minut i jest praktycznie bezbolesny, odczuwane są jedynie drobne nakłucia. Dla pacjentów wrażliwych na ból zalecam zastosowanie znieczulającego preparatu EMLA. Przygotowanie do zabiegu polega jedynie na oczyszczeniu i zdezynfekowaniu twarzy. Preparat wprowadzany jest w poszczególne mięśnie za pomocą jednorazowych strzykawek. Po zabiegu nie należy się schylać przez 5 godzin.

Przeciwwskazania

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego
 • nadwrażliwość na składniki preparatu
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża i okres karmienia piersią
 • antybiotyki
 • zastosowanie wypełniaczy do 2 tygodni od zabiegu
BOTOKSCena
Redukcja zmarszczek podłużnych czoła400 zł
Redukcja zmarszczek poprzecznych czoła400 zł
Redukcja zmarszczek- kurze łapki400 zł
Toksyna botulinowa 2 okolice700 zł
Toksyna botulinowa 3 okolice900 zł
Leczenie nadmiernej potliwości- dłonie1300 zł
Leczenie nadmiernej potliwości- pachy1300 zł
Leczenie nadmiernej potliwości- stopy1300 zł

Wszystko o botoksie – czym jest i jak długo działa?

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu stale zwiększają swoją popularność zarówno wśród osób młodych, jak również i tych w średnim wieku (a w niektórych środowiskach nawet wśród seniorów!). Funkcją iniekcji wspomnianej substancji jest redukcja zmarszczek powstających w wyniku skurczy mięśni twarzy. Poznaj najważniejsze informacje na temat toksyny botulinowej – substancji od lat wykorzystywanej w różnych dziedzinach medycyny!

Czym jest toksyna botulinowa (botoks)?

Toksyna botulinowa, zwana również jadem kiełbasianym, stanowi najsilniejszą toksynę biologiczną, oddziałującą przede wszystkim na mięśnie i układ nerwowy człowieka. Za jej produkcję odpowiedzialne są szczególne bakterie beztlenowe – Clostridium botulinum. Odkrycie botulinotoksyny zawdzięczamy niemieckiemu lekarzowi, Justinie Kernerze, którego pracę kontynuował mikrobiolog, po raz pierwszy izolując wytwarzaną toksynę.

Współcześnie znanych jest osiem serotypów jadu kiełbasianego (A-H), jednak w medycynie najczęściej wykorzystywana jest botulinotoksyna typu A. Warto przy tym wspomnieć, że w składzie neurotoksyny znajduje się również zestaw białek kompleksujących, których zadaniem jest m.in. ochrona jadu przed enzymami w układzie pokarmowym.

Zastosowanie jadu kiełbasianego

Substancja botoksu znana jest również z szerokiego wykorzystania w neurologii i zaburzeniach nerwowo-mięśniowych, lecząc m.in. spastykę mięśni. Ponadto, podawanie toksyny botulinowej stanowiło alternatywny sposób leczenia zeza, przyczyniając się przy tym do dynamicznego rozwoju badań dotyczących nadmiernej kurczliwości mięśni.

Botulinotoksyna odnalazła również zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości w okolicach takich, jak: pachy, dłonie, stopy i skóra owłosiona głowy. Ponadto wykorzystywana jest w leczeniu migren, napięciowego bólu głowy, przewlekłego bólu pleców i udarowego uszkodzenia mózgu.

W medycynie estetycznej jej oczyszczona postać wykorzystywana jest w niewielkich dawkach, stuprocentowo bezpiecznych dla zdrowia. Oddziałuje ona m.in. na:

 • zmarszczki przy zewnętrznych kącikach oczu (kurze łapki)
 • zmarszczki między brwiami (lwia zmarszczka)
 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • unoszenie brwi
 • bruzdy na dekolcie i szyi
 • linię szyi (wygładzenie linii szyi)

Czas działania

Iniekcja toksyny botulinowej w określony obszar twarzy odczuwana jest po kilku dniach, jednak pełne skutki zabiegu widoczne są maksymalnie po 2 tygodniach. Efekt wygładzonych zmarszczek utrzymuje się z kolei od 4 do 6 miesięcy, zależnie od wieku pacjenta, a także głębokości danych zmarszczek. Warto przy tym wspomnieć, iż w trakcie oddziaływania botoksu zatrzymane są wszelkie ruchy czoła bądź kurze łapki, co przekłada się na dodatkowe wygładzenie skóry w miejscu zabiegu.

Jak często robić botoks?

Efekt wygładzonej skóry po zabiegu utrzymuje się przez okres do 6 miesięcy, po którym możliwa jest ponowna iniekcja botoksu w daną okolicę. W przypadku niesatysfakcjonujących wyników możliwa jest wcześniejsza ponowna aplikacja toksyny botulinowej, jednak z zachowaniem 3-miesięcznej przerwy.

.

Kontakt

Gabinet Medycyny Estetycznej
ul. Kornela Makuszyńskiego 4c
41-218 Sosnowiec
Gabinet Medycyny Estetycznej lek. med. Ewa Witnicka