Rezerwacja

Starzenie się skóry – jak sobie z tym radzić?

Starzenie się to nieodwracalny proces, który czeka każdego z nas. Nieważne jak byśmy się nie starali, czas biegnie nieubłaganie i nie oszczędza naszego organizmu. Wraz z upływem lat może ulec zmianie stan naszej skóry, która – wystawiona na szereg negatywnych czynników zewnętrznych – jest podatna na starzenie. Na szczęście wraz z rozwojem medycyny estetycznej możemy znacząco opóźnić ten proces. Aby móc skorzystać ze współczesnych rozwiązań walki z upływającym czasem, musisz wiedzieć, co w ogóle wpływa na starzenie się skóry. Przeczytaj poniższy artykuł i stosuj się do wskazówek, by zauważyć poprawę wyglądu twarzy.

Co wpływa na starzenie się skóry?

Najbardziej oczywistymi czynnikami zewnętrznymi są czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie słoneczne i wiatr. Ekspozycja na słońce może uszkodzić skórę. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje przebarwienia i wpływa na przedwczesne starzenie się skóry. Ważne jest, by unikać słońca, szczególnie w godzinach od 10-15. Należy też stosować preparaty z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku SPF. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych!

Innymi czynnikami środowiskowymi są zanieczyszczenia powietrza i dym tytoniowy. Te substancje mogą uszkadzać skórę i przyspieszać starzenie. Wiatr może ją wysuszać. Dlatego ważne jest, by chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. 

Odpowiedzialne za starzenie się skóry są również czynniki genetyczne. Geny określają, jak szybko i jak wyraźnie skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, przebarwienia i inne oznaki starzenia. Geny również odpowiadają za to, jaki mamy typ skóry (sucha, tłusta, mieszana) oraz za reakcje, jakie skóra wykazuje na czynniki środowiskowe. 

Gdy zauważymy jakiekolwiek oznaki starzenia się skóry, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić stan naszego zdrowia. Czasami to właśnie na skórze objawiają się pierwsze oznaki poważniejszych chorób. Często za stan skóry odpowiada ogólny stan naszego organizmu.  Zła dieta, papierosy, brak wysiłku fizycznego, stres, przyjmowane leki – to wszystko może znacząco pogorszyć nasz wygląd.

Odmładzanie bez skalpela

Starzenie się skóry jest wynikiem zarówno czynników środowiskowych, jak i genetycznych. Dlatego ważne jest, by zachować zdrowy styl życia, które zminimalizują wpływ tych czynników na skórę. Niekiedy jednak utrzymanie zdrowych nawyków nie wchodzi w grę – sytuacje są różne, a my nie zawsze możemy np. wyeliminować z życia stres. Na szczęście z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej i medycyna anti-aging (medycyna przeciwstarzeniowa). Przeczytaj o zabiegach medycyny estetycznej, które pomogą opóźnić oznaki starzenia. Dowiedz się również, jak poprawić wygląd skóry, która już uległa procesowi starzenia: ma widoczne zmarszczki, przebarwienia, doszło do utraty jędrności owalu twarzy.

Gabinet medycyny estetycznej Sosnowiec 

Aby skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry, możesz skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii, takich jak: peeling chemiczny, lipoliza iniekcyjna, redukcja zmarszczek przy użyciu toksyny botulinowej, wypełnianie zmarszczek głębokich, poprawa owalu twarzy (stymulatory tkankowe), mezoterapia, zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej, modelowanie ust kwasem hialuronowym…  i inne.

Są to sprawdzone i skuteczne sposoby na poprawę jakości skóry i opóźnienie starzenia się twarzy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co wpływa na stan skóry i jak poprawić swój wygląd, skontaktuj się z nami. Inne będą zalecenia przy odwodnionej skórze, asymetrii twarzy, utracie jędrności, a inne przy pierwszych drobnych zmarszczkach. Podstawą jest ustalanie planu zabiegowego z pacjentem. 

Z przyjemnością pomożemy Ci poprawić jakość skóry i opóźnić proces starzenia dzięki skutecznym poradom i zabiegom dobranym indywidualnie do Twoich potrzeb. 

#młodziej

Zabiegi z botoksu – metoda na jędrną skórę w każdym wieku 

Jednym z najczęściej spotykanych objawów starzenia się skóry są zmarszczki – skóra z wiekiem traci swoją sprężystość, przez co ulega marszczeniu. Pomocny w walce ze zmarszczkami może okazać się botoks, czyli toksyna botulinowa. Z medycznego punku widzenia botoks jest toksyną, ale dzięki swojemu działaniu znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej. Odpowiednio dobrana dawka botoksu wstrzyknięta pod skórę rozluźnia mięśnie, co przywraca prawidłowy przepływ impulsów nerwowych. Stosując botoks spowodujemy redukcję zmarszczek i poprawienie się stanu skóry. Jakie są zalety, a jakie wady botoksu? Obiektywnym okiem przyjrzymy się tej substancji w kolejnym artykule. 

Jak odmłodzić okolice oczu? Pogrubienie skóry pod oczami

Pierwsze oznaki starzenia mogą objawiać się zmianami na skórze pod oczami – jest to newralgiczne miejsce, które przejawia naturalne skłonności do powstawania zmarszczek. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy spowolnić pojawianie się zmarszczek w okolicy oczu, ale nie nastawiajmy się na trwałe efekty bez ingerencji medycyny estetycznej. Istnieje szereg zabiegów, które mogą pomóc w likwidacji zmian powstałych poprzez proces naturalnego starzenia okolic oczu. Do najczęściej wybieranych działań zaliczamy pogrubienie skóry pod oczami. Dzięki zastosowaniu mezoterapii igłowej skóra pod oczami zostaje pogrubiona, co powoduje jej napięcie. Zabieg mający na celu pogrubienie skóry pod oczami pomaga również w redukcji przebarwień i zmniejsza widoczność worków pod oczami.

Jak sprawić, żeby usta były jędrne i nawilżone? Nie tylko powiększanie ust

Upływ czasu nie oszczędza również naszych ust, czasami to one jako pierwsze poddają się upływowi czasu. Jędrne i nawilżone usta zawsze były oznaką młodości, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na powiększenie ust. Sam zabieg powiększania ust może przywrócić im dawną jędrności i pozwoli zatrzymać proces starzenia. Modelowanie ust dzięki zastosowaniu znieczulenia jest praktycznie bezbolesne. Zabieg polega na wstrzyknięciu w usta odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego. Bezpośrednio po zabiegu powiększania ust powstaje delikatna opuchlizna, ale docelowo usta są o ok. 30% mniejsze niż tuż po zabiegu. Dzięki temu efekt jest naturalny, a twarz wygląda młodziej. 

Lekarz medycyny estetycznej – Sosnowiec 

Inne poprawiające stan skóry zabiegi, które mogą zostać zalecone po konsultacji to m.in.:

  • Mezoterapia igłowa – zabieg z użyciem koktajlu z witamin i minerałów, które wprowadzane są w skórę właściwą w celu poprawy jej wyglądu i nawilżenia.
  • Osocze bogatopłytkowe – zabieg polegający na wprowadzeniu do skóry osocza bogatopłytkowego, które stymuluje produkcję nowego kolagenu i elastyny oraz poprawia wygląd skóry. 
  • Lipoliza iniekcyjna – wykonywany przez lekarza zabieg redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej (np. z podbródka). 

Podsumowanie

Efekty starzenia się dosięgają każdego, jednak medycyna estetyczna może w znaczącym stopniu spowolnić cały proces. Zdrowy tryb życia pomaga zachować dobrą kondycję skóry, ale w wielu przypadkach to medycyna estetyczna będzie jedynym trwałym rozwiązaniem. Zabiegi, takie jak modelowanie ust, botoks czy mezoterapia, niwelują negatywne skutki upływu lat. Decydując się na zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej, możemy znacząco odmłodzić naszą twarz, pozwalając jej zachować zdrowy i młody wygląd. To odmładzanie bez skalpela. 

Gabinet Medycyny Estetycznej lek. med. Ewa Witnicka