Rezerwacja

Który zabieg wykonać najpierw: botoks czy mezoterapię?

Medycyna estetyczna to coraz prężniej rozwijająca się gałąź, a zainteresowanie zabiegami z jej zakresu zatacza coraz szersze kręgi, także w polskim społeczeństwie. Jej szeroki i wciąż poszerzający się repertuar nie jest już tylko zarezerwowany dla ludzi najzamożniejszych i celebrytów. Staje się coraz częściej występującym, nieodłącznym elementem w procesie dbania o swoje zdrowie, wygląd i kondycję ciała. Iniekcje botoksu i mezoterapia należą do jednych z najpowszechniejszych i mało inwazyjnych zabiegów z tej dziedziny i znajdują coraz więcej zwolenników. Ale po kolei.

Czym w ogóle jest botoks i mezoterapia?

Botoks to tak naprawdę oczyszczona toksyna botulinowa typu A. Jest ona używana w medycynie do wielu celów, nie tylko tych estetycznych. Jeśli chodzi jednak o tę gałąź medycyny, oczywiście pierwszym zastosowaniem, jakie od razu przychodzi na myśl, są iniekcje z botoksu. Służą one wygładzaniu lub całkowitej eliminacji zmarszczek, przede wszystkim tych na czole, wokół oczu i między brwiami. Jeśli chodzi o resztę skóry twarzy, zaleca się zastosowanie rozcieńczonej formy botoksu, która przyjmuje wtedy nazwę mezobotoksu. Cele urodowe można osiągnąć dzięki działaniu toksyny botulinowej, które w tym przypadku przejawia się zaburzaniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego I uzyskaniem upragnionego efektu napięcia skóry. Mezoterapią nazywamy ostrzykiwanie tkanki skórnej substancjami na bazie kwasu hialuronowego. By zyskać określone efekty, kwas hialuronowy często łączy się z innymi składnikami, do których zaliczyć możemy:
  • witaminy wpływające na rozświetlenie,
  • peptydy, które działają jako czynniki wzrostu,
  • DMAE (działanie intensywnie napinające),
  • argirelinę – funkcja zbliżona do botoksu,
  • a także kofeinę, aminokwasy, L-karnitynę czy krzem organiczny.

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, a jej zadaniem jest wiązanie wody. To właśnie dzięki takiemu działaniu zabiegi mezoterapii przynoszą tak pożądane efekty poprzez podwyższenie poziomu nawilżenia i wygładzenie naskórka. Daje to wymarzony efekt odmłodzenia naszej cery, a dodatkowo pomaga unieść kąciki ust, pozbyć się bruzd i zmarszczek oraz ma działanie odżywcze na skórę.

Kiedy zdecydować się na dany zabieg i czy można je ze sobą łączyć?

Na wstępie należy zaznaczyć, że przede wszystkim nie wolno zapomnieć o podejmowaniu decyzji w konsultacji ze specjalistą z danej dziedziny – z lekarzem. On pomoże nam wskazać wady i zalety wszelkich procedur, którym chcielibyśmy się poddać, a także pomoże nam wybrać najlepszą dla nas opcję, która będzie indywidualnie dobrana i dostosowana do naszych potrzeb oraz oczekiwań. Oba zabiegi mają na celu zbliżony, wspólny efekt, którym jest nadanie twarzy odmłodzonego, świeższego wyglądu. Zasada ich działania, jak również ich predysponowane obszary, zostały już przedstawione w poprzednim punkcie. Dla kompleksowego zaopiekowania się naszymi zmarszczkami można wybrać poddanie się obu procedurom. Warto jednak pamiętać o tym, że powinny być one wykonywane w pewnym odstępie czasu. Zaleca się wykonać je również w odpowiedniej kolejności. Najpierw należy wykonać iniekcje z botoksu, który skoryguje zmarszczki. Następnie mezoterapia uzupełni jego działanie poprzez rewitalizację tych rejonów, gdzie botoks już zaczął działać. Za bezpieczny odstęp między jednym a drugim zabiegiem przyjmuje się okres około 2 tygodni. Inna zależność dotyczy z kolei stosowania obu zabiegów w różnych miejscach. Wtedy można dopuścić wykonanie obu procedur tego samego dnia (w innych obszarach), jednakże dla bezpieczeństwa z reguły wciąż zaleca się odstęp wspomnianych dwóch tygodni.
.

Kontakt

Gabinet Medycyny Estetycznej
ul. Kornela Makuszyńskiego 4c
41-218 Sosnowiec
Gabinet Medycyny Estetycznej lek. med. Ewa Witnicka