Rezerwacja

Botoks jest niebezpieczny? Nie! Obalamy mity na temat botoksu

Botoks to toksyna botulinowa, którą stosuje się w medycynie i kosmetyce od wielu lat. Używa się go m.in. do leczenia nadpotliwości, migren oraz do rozluźnienia mięśni mimicznych, przez które powstają zmarszczki. Stosowanie go jest zupełnie bezpieczne, jeśli robi się to u odpowiedniego lekarza. Jednak mimo tego na temat botoksu krąży wiele nieprawdziwych i kontrowersyjnych opinii. Obalmy więc najczęstsze mity na temat botoksu!

Botoks robi z twarzy maskę

Często słyszy się, że botoks robi z twarzy maskę. Jest to oczywiście mit. Jeśli zabieg zostanie wykonany u wykwalifikowanego specjalisty, to nie wpłynie na naturalność wyglądu naszej twarzy. Efekt maski może pojawić się jedynie, jeśli wstrzyknięta zostanie zbyt duża ilość toksyny botulinowej. Nie ma to jednak miejsca w profesjonalnych gabinetach.

Botoks wypełnia zmarszczki

Wiele osób myśli błędnie, że botoks może wypełnić zmarszczki. Nie jest on w stanie tego zrobić. Toksyna botulinowa jedynie ogranicza lub całkowicie hamuje prace mięśni naszej twarzy, które wpływają na marszczenie się skóry. Dzięki temu obecne zmarszczki nie pogłębią się i nie powstaną nowe. Nie wypełni on jednak już powstałych zmarszczek.

Botoks trzeba powtarzać do końca życia

Panuje przekonanie, że jeśli raz wykonamy botoks, to będziemy musieli go co jakiś czas powtarzać do końca naszego życia. Nie jest to prawda. Przekonanie to wynika z faktu, że efekty botoksu nie są wieczne, ale ustępują po czasie od 3 do 6 miesięcy. Twarz wraca wtedy powoli do swojego wyglądu sprzed zabiegu. Botoks oczywiście może zostać wstrzyknięty ponownie, jeśli pacjent wyrazi taką chęć. Nie musi on jednak tego robić.

Skóra może się uzależnić od botoksu

Nasza skóra dzięki działaniu toksyny botulinowej wygląda dużo lepiej, dzięki temu, że przez pewien czas nie musi zbyt intensywnie pracować. Po ustąpieniu efektów zabiegu wraca ona do stanu sprzed jego wykonania, dlatego może nam się wydawać, że wyglądamy gorzej. Wiele osób uważa, że ten wygląd jest spowodowany uzależnieniem skóry od botoksu. Jest to ogromny błąd! Skóra wróciła po prostu do swojego normalnego stanu i nie wygląda gorzej. Może nam się tak jedynie wydawać przez różnicę w jej wyglądzie.

Botoks to zabieg dla starszych osób

Botoks nie jest zabiegiem jedynie dla starszych osób. Jest to mit! Wręcz odwrotnie – botoks powinny stosować szczególnie osoby młode, ponieważ zmarszczki dopiero powoli zaczynają się pojawiać na ich skórze. Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej w dość młodym wieku można przynajmniej częściowo zahamować proces marszczenia się skóry.

Botoks mogą stosować także starsze osoby. Jednak w ich przypadku pojawiło się już zbyt sporo zmarszczek i efekt nie będzie tak zauważalny. Dla jego wzmocnienia warto połączyć wstrzyknięcie botoksu z kwasem hialuronowym, który delikatnie wypełni powstałe już zmarszczki.

Botoks jest szkodliwy

Najczęściej powielanym mitem jest mit o szkodliwości botoksu. Jest to nieprawda – botoks jest zupełnie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Toksyna botulinowa jest używana w medycynie od wielu lat nie tylko do poprawy wyglądu, ale także leczenia różnych schorzeń. Świadczy to o tym, że nie ma przeciwwskazań do jej stosowania.

Warunkiem bezpieczeństwa stosowania botoksu jest wykonywanie ich w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Osoba wykonująca zabieg powinna  posiadać kwalifikacje do używania toksyny botulinowej. Stosowany podczas zabiegów botoks powinien być certyfikowanym preparatem, który jest dość drogi. Nie warto więc decydować się na tani zabieg, ponieważ wtedy mogą pojawić się powikłania.

.

Kontakt

Gabinet Medycyny Estetycznej
ul. Kornela Makuszyńskiego 4c
41-218 Sosnowiec
Gabinet Medycyny Estetycznej lek. med. Ewa Witnicka