Rezerwacja

Co to jest Botoks

Zabiegi medycyny estetycznej od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Pozwalają szybko poprawić niedoskonałości urody i drobne mankamenty wyglądu. W ofercie salonów piękności niepodzielnie króluje jednak botoks. Czym jest i kto może poddać się temu zabiegowi – o tym w artykule.

Czym jest botoks?

Jadem kiełbasianym – toksyną botulinową, znaną pod potoczną nazwą „botoksu”. Z naukowego punktu widzenia jest toksyną, wytwarzaną przez żywe komórki bakterii. BTX to białkowa egzotoksyna powstająca w środowisku beztlenowym, na skutek działania bakterii z gatunku Clostridium. Została odkryta pod koniec XIX wieku przez Emile van Ermengem’a – belgijskiego bakteriologa, który wyizolował laseczki bakterii w domowym laboratorium. Obiektem jego badań była… szynka, która stała się przyczyną zatrucia pokarmowego 34 osób. Botoks, w zależności od podanej dawki, może być silnie trujący dla organizmu człowieka – potrafi spowodować trwałe porażenie mięśniowe. Lecznicze właściwości toksyny botulinowej odkryto dopiero na początku XX wieku i z powodzeniem zaczęto stosować ją wielu gałęziach medycyny – w tym w zabiegach medycyny estetycznej.

Jak działa botoks?

Dzięki swoim właściwościom wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni.

Dzieje się to za sprawą połączenia botoksu z płytką nerwowo-mięśniową, prowadzącego do rozluźnienia mięśnia. Porażenie skurczu mięśnia odpowiednią dawką botuliny sprawia, że upośledzone do tej pory przekazywanie impulsów nerwowych wraca do normy, a uszkodzone zakończenia nerwowe z czasem regenerują się i prawidłowo reagują na bodźce.

W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, który jest równie popularnym zabiegiem usuwania zmarszczek mimicznych, na efekty działania botoksu trzeba poczekać. Nie należy się jednak tym przejmować – brak widocznego rezultatu zaraz po zabiegu nie oznacza, że okazał się on nieskuteczny. Działanie botoksu, w zależności od kondycji skóry, wieku i stylu życia pacjenta widoczne jest nawet dopiero po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu.

Dla kogo dobry jest botoks?

Dla osób, które chcą zredukować zmarszczki mimiczne twarzy. Wstrzyknięcie botoksu w zmarszczkę blokuje ruch mięśnia znajdującego się tuż pod nią, dzięki czemu zmarszczki zostają wygładzone a powstawanie nowych jest opóźnione. Dzięki zabiegowi wstrzyknięcia botoksu można wygładzić:

  • zmarszczki na nosie
  • zmarszczki wokół ust i wiotczejące policzki (zmarszczki palacza)
  • zmarszczkę poprzeczną na czole
  • zmarszczki okolic oczu

Przeciwwskazania do użycia botoksu

Poddanie się zabiegowi wstrzyknięcia botoksu nie wiąże się z pojawieniem niekorzystnych skutków ubocznych. Jednak tak samo, jak w przypadku wielu zabiegów medycznych, istnieją pewne przeciwwskazania, które warto mieć na uwadze przed umówieniem się w salonie medycyny estetycznej. Są to głównie:

  • nadwrażliwość na składniki botoksu
  • problem z krzepliwością krwi
  • rozległe zapalenia skóry twarzy
  • ciąża i okres laktacji
  • zespól Lamberta-Eatona

Jak wygląda zabieg wstrzyknięcia botoksu?

Redukcja zmarszczek botoksem jest zabiegiem szybkim i prostym – czas trwania wizyty w salonie medycyny estetycznej nie przekracza nawet trzydziestu minut. Po oczyszczeniu skóry twarzy wykwalifikowany specjalista wprowadza pod skórę za pomocą strzykawki odpowiednie dawki botoksu. Ból porównywalny jest do delikatnego ukłucia lub ugryzienia komara. Osoby szczególnie wrażliwe mogą skorzystać jednak z miejscowego znieczulenia, choć tak naprawdę nie jest to potrzebne. Satysfakcjonujące jest to, że podczas jednego zabiegu można dokonać korekcji zmarszczek wielu miejsc twarzy. Dodatkowym plusem jest możliwość powrotu do codziennych aktywności bez przechodzenia okresu rekonwalescencji – zaleca się jednak, by przez dwa, trzy dni po zabiegu unikać alkoholu i aktywności fizycznej.

.

Kontakt

Gabinet Medycyny Estetycznej
ul. Kornela Makuszyńskiego 4c
41-218 Sosnowiec
Gabinet Medycyny Estetycznej lek. med. Ewa Witnicka